139k views
0 votes
A 12oz box of cereal costs $1.68. What is the price per pound

User Bofeng
by
7.0k points

1 Answer

1 vote

Answer: $2.24

Work Shown

12 oz = $1.68

12/12 oz = 1.68/12

1 oz = $0.14

16*1 oz = 16*($0.14)

16 oz = $2.24

1 pound = $2.24

---------

Another approach

(12 oz)/($1.68) = (16 oz)/(x dollars)

12/1.68 = 16/x

12x = 1.68*16

12x/12 = 1.68*16/12

x = $2.24

User Sellotape
by
7.5k points