62.0k views
3 votes
For a case of 24 bottles of water, a grocery store charges $3.60. What is the unit price?

User Olavi Sau
by
7.8k points

2 Answers

5 votes

Answer: 0.15

Explanation:

User Jure Vizjak
by
7.5k points
6 votes
The unit price is $0.15 cents.
24 * 0.15 = $3.60
User SmileyChris
by
7.6k points