53.4k views
3 votes
17. What's the density of a block of wood with a mass of 38 grams and a volume

of 25 cm³?
O A. 0.65 g/cm³
O B. 1.52 g/cm³
O C. 152 g/cm³
O D. 950 g/cm³

User LPH
by
6.6k points

2 Answers

4 votes

Answer: (B)

Step-by-step explanation:

Density is defined as mass per unit volume. Therefore, to find the density of the block of wood, we need to divide its mass by its volume.

Density = mass / volume

Density = 38 g / 25 cm³

Density = 1.52 g/cm³

Therefore, the answer is (B) 1.52 g/cm³.

User Vitor Hugo Schwaab
by
7.3k points
2 votes

Answer:

Explanation:

find the density of the block of wood, we need to divide its mass by its volume:

Density = Mass ÷ Volume

Density = 38 g ÷ 25 cm³

Density = 1.52 g/cm³

Therefore, the density of the block of wood is 1.52 g/cm³, which is option B.

User Romelia
by
6.6k points