36.2k views
1 vote
A certain brand of nuts costs $6.99 for 15.4 ounces. What is the unit rate? Round to the nearest hundredth​

User Orry
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.45 per ounce

Explanation:

We take

6.99 / 15.4 = $0.45 per ounce

So, the unit rate is $0.45 per ounce

User Ignat Insarov
by
7.5k points