90.2k views
5 votes
4 pens cost $5.how much does 1 pen cost?​

2 Answers

2 votes

Answer:

4 pens cost $5.

1 pen = 5÷4=1.25

1pen costs $1.25

User Amber Roxanna
by
7.6k points
2 votes

Answer:

1.25

Explanation:

5 divided by 4 equals 1.25

Then if you multiply 1.25 times 4 equals 5

I hope this helps have a great day! <3

User Melissa Key
by
7.5k points