173k views
3 votes
A family of five people has $240 to spend on fishing rods and fishing licenses. They spend a total of $20 on licenses. Assuming they buy 5 identical rods, what is the maximum amount they can spend on each rod?

User RKataria
by
7.9k points

2 Answers

3 votes
The have 240 and they spend 20 on license so 240 - 20 =220 . There 5 people so the rods will be 5x , therefore 5x=220 that is x= 44
User Bilal Aslam
by
7.6k points
5 votes

Answer:

$44

Explanation:

$240 total

-20 on licences

$220

220=5x

x=44

User Hamer
by
7.8k points