105k views
3 votes
It costs $4.75 for a pack of 25 pens. Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Amandine
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The unit price is $0.19 (19 Cents)

Explanation:

Divide the price by the number of items

$4.75 ÷ 25

User Anztrax
by
7.0k points