157k views
2 votes
An ice cream shop sells 2 scoops of ice cream for $6. What would be the cost for 9 scoops of ice cream?

2 Answers

2 votes

Answer:

27$

Explanation:

If two wcoops of ice crewm cost 6$ them one scoop would cost 3$ because 6/2 =3. If one scoop costs 3$ then 9 scoops would cost 9x3 so 27$

User Milo Persic
by
7.7k points
2 votes

Answer: 27

Explanation:

If 2 scoops of ice cream cost $6, then 1 scoop of ice cream costs $6/2 = $3.

So, 9 scoops of ice cream would cost 9 x $3 = $27.

User Patrick McFadin
by
7.3k points