39.4k views
5 votes
The Sugar Sweet Company will choose from two companies to transport its sugar to market. The first company charges $2804 to rent trucks plus an additional

fee of $100.50 for each ton of sugar. The second company does not charge to rent trucks but charges $275.75 for each ton of sugar.

For what amount of sugar do the two companies charge
the same?

What is the cost when the two companies charge the
same?

User Chantal
by
8.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

  • 16 tons
  • $4412

Explanation:

We can rewrite the situation using cost equations for the two companies

If c1 and c2 represent the total costs for companies 1 and 2 respectively and w the weight of sugar transported

For the first company we have
c1 = 2804 + 100.50w

For the second company
c2 = 275.75w

Costs are the same when c1 = c2

or

2804 + 100.50w = 275.75w

To Solve:

  • Subtract 100.50w from both sides
    2804 + 100.50w - 100.50w = 275.75w - 100.50w
    2804 = 175.25w
  • Switch sides
    175.25w = 2804
  • Divide by 175.25:
    175.25w/175.25 = 2804 /175.25
    w = 16

At 16 tons of sugar, the costs will be the same for both companies

At this tonnage, the cost is
275.75 x 16 = $4412

User Ant
by
8.0k points