Answer:
To compute straight-line depreciation for one year, we need to first find the depreciable cost of the building, which is the cost of the building minus the estimated residual value.
Depreciable cost of the building = Cost of building - Estimated residual value
= $77,000 - $10,000
= $67,000
Next, we need to divide the depreciable cost by the estimated useful life to get the annual depreciation expense.
Annual depreciation expense = Depreciable cost / Estimated useful life
= $67,000 / 10
= $6,700
Therefore, the straight-line depreciation at the end of one year is $6,700.