Answer:
Either x/9 or 0.75 per cookie
Explanation:
Let the number of cookies in a box be x.
The cost of x=9$
Then, the cost of one cookie= x/9
alternatively:
Considering one box contains 12 cookies,
The cost of a box of cookies= 9$
Then, the cost of one cookie= 9/12=0.75