117k views
1 vote
A box of cookies cost 9 dollars what is the cost for 1 cookie

User Geddon
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Either x/9 or 0.75 per cookie

Explanation:

Let the number of cookies in a box be x.

The cost of x=9$

Then, the cost of one cookie= x/9

alternatively:

Considering one box contains 12 cookies,

The cost of a box of cookies= 9$

Then, the cost of one cookie= 9/12=0.75

User Salvo
by
7.2k points