Answer:
737 cooks are required to prepare a meal for 737 people in 5 hours
Explanation:
According to the given information, 10 cooks can prepare a meal for 536 people working for 8 hours each.
Let's calculate the total work done by the 10 cooks in 8 hours.
Total work done = Number of cooks * Hours worked
Total work done = 10 * 8 = 80
Now, let's calculate the work done by one cook in one hour.
Work done by one cook in one hour = Total work done / (Number of cooks * Hours worked)
Work done by one cook in one hour = 80 / (10 * 8) = 1
Therefore, one cook can prepare food for 1 person in 1 hour.
Now, let's calculate the number of cooks required to prepare a meal for 737 people in 5 hours.
Total work required = Number of people * Hours required
Total work required = 737 * 5 = 3685
Number of cooks required = Total work required / (Hours worked * Work done by one cook)
Number of cooks required = 3685 / (5 * 1) = 737
Therefore, 737 cooks are required to prepare a meal for 737 people in 5 hours.