Answer:
there are 45 employees in the store.
Explanation:
If 60% of the employees are men, then 40% of the employees are women. Let's use the information that there are 27 men in the store to find the total number of employees:
If 60% of the employees are men, then 40% of the employees are women.
Let's use the information that there are 27 men in the store to find the total number of employees:
Let x be the total number of employees.
Then 60% of x are men, or 0.6x.
Since we know that there are 27 men, we can set up the equation: 0.6x = 27.
Solving for x, we get x = 27/0.6 = 45.
Therefore, there are 45 employees in the store.