Answer:
The second option $0.43 is a better unit price.
---------------------------------
Find each unit price.
5 pounds of onions for $2.99, price per pound is:
- $2.99/5 = $0.60 (rounded)
3 pounds of onions for $1.29, price per pound is:
The second option is cheaper hence better: