68.2k views
5 votes
Choose the better unit price: 5 pounds of onions for $2.99 or 3 pounds of onions for $1.29.

1 Answer

1 vote

Answer:

The second option $0.43 is a better unit price.

---------------------------------

Find each unit price.

5 pounds of onions for $2.99, price per pound is:

  • $2.99/5 = $0.60 (rounded)

3 pounds of onions for $1.29, price per pound is:

  • $1.29/3 = $0.43

The second option is cheaper hence better:

  • $0.43 < $0.60
User Val Okafor
by
7.5k points