Answer:
Explanation:
5% = 0.05
salary is: $76000
76000 * 0.05 = 3800
A 5% increase is $3800
765000 + 3800 = 79800
another 5% increase from January
79800 + 3800 = 83600
his new salary from 1 January is $83600
correct me if I am wrong
thanks
7.9m questions
10.6m answers