55.5k views
4 votes
One drop of water evaporates every hour. If there are 20 drops in one milliliter of water and the density of water is 1. 00 g/mL, how many water molecules evaporate per second

User Stee
by
7.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

4.6466 x 10^17 molecule/s

Step-by-step explanation:

1 drop/hr = 0.05mL/hr

0.05mL H2O x 1g/mL = 0.05g

0.05g/(18g/mol) = 2.778 x 10^-3 mol

2.778 x 10^-3 mol x Na(6.022x10^23) = 1.67 x 10^21 molecule

(1.67x 10^21 molecule / hr) / (3600s/hr) = 4.6466 x 10^17 molecule/s

User Shaxby
by
6.7k points