138k views
5 votes
A 2-gallon container of window cleaner costs $31.68. What is the price per quart?

User Posdef
by
7.2k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$3.36 per gallon

Explanation:

So 2 gallons is equal to 8 quarts, so then you do $31.68 divided by 8 which gives you the answer of $3.36 per gallon

User Sujay DSa
by
7.2k points
2 votes

Answer: $3.96 per quart

Explanation:

2 gallons = 8 quarts

Price per quart = 31.68/8 = $3.96

Therefore, price per quart = $3.96

User Ronaldtgi
by
6.6k points