Answer:
$3.36 per gallon
Explanation:
So 2 gallons is equal to 8 quarts, so then you do $31.68 divided by 8 which gives you the answer of $3.36 per gallon
Answer: $3.96 per quart
2 gallons = 8 quarts
Price per quart = 31.68/8 = $3.96
Therefore, price per quart = $3.96
8.0m questions
10.7m answers