Answer:
We can use the density equation to find the mass of 334 ml of water.
Step-by-step explanation:
Given that the density of water is 1 g/ml, we can substitute the values into the density equation:
ρ = m/v
ρ = 1 g/ml
v = 334 ml
So, m = ρ x v
m = 1 g/ml x 334 ml
m = 334 g
Therefore, the mass of 334 ml of water is 334 g, which is answer option A: 334 grams of water.