Answer:
46.21%
Explanation:
The area of the table top is 1.3 x 1.3 = 1.69 m²
The area of the circular tablecloth is given by πr² where r is the radius of the table cloth
Give diameter of tablecloth is 2m, radius r = 2/2 = 1 m
Area of tablecloth = π · 1² = π
So the excess area of the tablecloth which overhangs
= π - 1.69 = 1.45 m² (taking π = 3.14)
So the fraction of the tablecloth that overhangs
= Excess area of tablecloth ÷ total area of tablecloth
= 1.45 /π
= 0.4621
As a percentage this would be
0.4621 x 100
= 46.21%