83.7k views
3 votes
How much would remain from a 120-g sample after 4 half-lives?

1 Answer

2 votes

Answer: 7.5 grams

Step-by-step explanation:

1 half life is the time it takes for a substance to be halved, (due to radioactive decay).

since 4 half lives have passed, we need to half the substance 4 times:

120/2 = 60

60/2 = 30

30/2 = 15

15/2 = 7.5 grams

This is an exponential decay trend, and you can use a function to graph it.

the base for that function would be 0.5

User Simon Erkelens
by
7.0k points