Answer:
Since each ticket cost $6.25, then to find the total they spent on tickets you will multiply 6.25 by itself 4 times:
6.25 * 4 = 25
They spent $25 on movie tickets.
You can subtract that from the $37 to find the total they spent on the snacks:
37 - 25 = 12
Th spent $12 in total on movie snacks. Now to find how much they cost each, yo will divide that total by the 4 friends:
12/4 = 3
The movie snacks cost $3 each.
Explanation:
Hope it helps! =D