97.9k views
4 votes
The grocery store is running a sale on soup, offering 3 16-oz. cans for $2.50. What is the unit price per ounce?

1 Answer

3 votes

Answer: The total amount for 3 cans is $2.50, so the cost per can is $2.50 / 3 = $0.83.

The size of each can is 16 oz, so the unit price per ounce is $0.83 / 16 oz = $0.052/oz.

Explanation:

User Fedor Skrynnikov
by
7.1k points