Answer: The total amount for 3 cans is $2.50, so the cost per can is $2.50 / 3 = $0.83.
The size of each can is 16 oz, so the unit price per ounce is $0.83 / 16 oz = $0.052/oz.
Explanation:
7.8m questions
10.5m answers