14.6k views
1 vote
Ethan and Emily went shopping at a local farmers’ market. They both

bought the same type of apples and potatoes at the same stand. Ethan
paid $25.50 for 8 pounds of apples and 5 pounds of potatoes. Emily paid
$18.50 to buy 3 pounds of apples and 10 pounds of potatoes. Which
ordered pair represents the price per pound of apples, x, and potatoes,
y?

(3.66,0.76)

(2.50,1.10)

(1.71,2.36)

(0.62,4.11)

User Ron Reuter
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Let x be the price per pound of apples and y be the price per pound of potatoes.

For Ethan, the total cost for apples was $25.50 - 5y and the total cost for potatoes was $25.50 - 8x.

So, we have the following two equations:

8x + 5y = 25.5

3x + 10y = 18.5

Solving this system of linear equations, we get:

x = 1.71 and y = 2.36.

So, the ordered pair (x,y) = (1.71, 2.36) represents the price per pound of apples and potatoes.

User Fbdcw
by
8.0k points