1.6k views
1 vote
The local grocery store is having a sale on sports drinks. For a particular brand of sports drink, a 6-pack of 20-ounce bottles costs $4.96. What is the unit price (per ounce) for the sports drink? Round your answer to the nearest cent.

User Atomix
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.24

Explanation:

4.96÷20=0.248

Round to the nearest cent: 0.24

User Jake McGraw
by
7.4k points