menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The local grocery store is having a sale on sports drinks. For a particular brand of sports drink, a 6-pack of 20-ounce bottles costs $4.96. What is the unit price (per ounce) for the sports drink? Round
asked
Jan 3, 2024
1.6k
views
1
vote
The local grocery store is having a sale on sports drinks. For a particular brand of sports drink, a 6-pack of 20-ounce bottles costs $4.96. What is the unit price (per ounce) for the sports drink? Round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Atomix
asked
by
Atomix
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
0.24
Explanation:
4.96÷20=0.248
Round to the nearest cent: 0.24
Jake McGraw
answered
Jan 7, 2024
by
Jake McGraw
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.7m
questions
11.3m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org