87.3k views
4 votes
an object of mass 80kg was placed in a lift ascending at 1.25m/s square.Calculate it's weight in the lift(g=10m/s square)​

2 Answers

0 votes

Answer:

800N

Step-by-step explanation:

W=mg

where m=mass,g=acceleration due to gravity,W=weight

W=80×10

W=800N

User Cdrrr
by
7.0k points
0 votes

Step-by-step explanation:

work = mgh

work= 80×10×1.25

w= 1000 joules

User Aleksandar
by
7.5k points