101k views
3 votes
The radius of a circle is 4.5 cm.find the circumference to the nearest tenth

1 Answer

3 votes

Answer:

28.26cm

Explanation:

The formula for the circumference of a circle is C = 2πr, where r is the radius of the circle.

Plugging in r = 4.5 cm, we get:

C = 2π * 4.5 = 9π cm

To find the value of C to the nearest tenth, we can approximate π to 3.14:

C = 9 * 3.14 = 28.26 cm

User Ekalin
by
7.6k points