169k views
4 votes
3. The marginal cost of producing a certain product is GHe 12 per unit, while the cost to produce

100units is GH¢1,500.
a) Find the cost function, C(x), given that it is linear.
b) Find the average cost per item to produce 50 units and 300 units.

1 Answer

7 votes

Answer:

a) GH¢15x

b) GH¢15

Explanation:

a) To find the cost function, C(x), given that it is linear, we need to find the slope and y-intercept of the line that represents the cost to produce x units of the product. We can use the point-slope form of a line to find the cost function: C(x) = mx + b, where m is the slope and b is the y-intercept.

We have two points: (100, GH¢1,500) and (0, GH¢0), which represents the cost to produce 100 units and 0 units, respectively. The slope can be found by dividing the change in y by the change in x:

m = (GH¢1,500 - GH¢0) / (100 - 0) = GH¢15

The y-intercept can be found by plugging in one of the points and solving for b:

GH¢1,500 = (GH¢15)(100) + b

GH¢1,500 = GH¢1,500 + b

b = GH¢0

So the cost function is C(x) = GH¢15x + GH¢0.

b) To find the average cost per item to produce 50 units and 300 units, we need to divide the total cost by the number of units produced.

For 50 units:

C(50) = GH¢15 * 50 + GH¢0 = GH¢750

Average cost = C(50) / 50 = GH¢15

For 300 units:

C(300) = GH¢15 * 300 + GH¢0 = GH¢4,500

Average cost = C(300) / 300 = GH¢15

User Mathiasfk
by
6.7k points