90.8k views
2 votes
Sally buys 5 dolls and 1 purse for $21.
Donna buys 7 dolls and 1  purse for 27$

Sally buys 5 dolls and 1 purse for $21. Donna buys 7 dolls and 1  purse for 27$-example-1

1 Answer

1 vote

Answer:

1. The unit price for a doll is three dollars. The unit price for a purse is six dollars.

2. One doll costs three. One purse costs six.

3. Polly spends $24 on the 2 dolls and 3 purses.

Explanation:

Doing some calculations, 1 doll costs three dollars and 1 purse costs six dollars.

5 x 3 + 6 = 21

7 x 3 + 1 = 27

If Polly buys 2 dolls and 3 purses, that means she spends six dollars on the dolls and eighteen dollars on the purses.

(2 x 3) + (3 x 6) = $24

Polly spends $24 on 2 dolls and 3 purses.

Hope This Helps!

User Andrey Kotov
by
8.0k points