103k views
2 votes
The surface area of a sphere is 544 cm². Find its diameter. Take π= 22/7 (Give your answer correct to 1 decimal place)​

User Nukl
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

13.2cm

Explanation:

The surface area of the sphere=4πr∧2

take r as radius, so you have to find the diameter. which means d/2=r

So,

4*22/7* (d/2)²=544

d=13.15

to the first decimal place= d= 13.2 cm.

User Vivek Vermani
by
6.9k points