65.9k views
4 votes
A sample of 21 of 30 students has a test score average above a b fine the critical value for a 95% confidence

User Temica
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The critical value for a 95% confidence level is 1.711.

Explanation:

a=0.05

1-a=0.95

Degrees of freedom df =21-1=20

using the t-distribution table, the critical value for a 95% confidence level and df=20 is 1.711

User Hans Schreuder
by
7.1k points