Answer:
Explanation:
Let r be the cost of each juice bottle.
The total cost of the juice bottles is 10 * r = 10r.
The total cost of the apples and the juice is $1.59 + 10r = $7.39.
We can set up an equation using the above information:
$1.59 + 10r = $7.39
10r = $7.39 - $1.59 = $5.80
r = $5.80 / 10 = $0.58
Therefore, each juice bottle costs $0.58.