177k views
3 votes
How many moles are in 78.3g of ammonium sulfite?

User Ugur
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0,6746 moles of ammonium sulfite

Step-by-step explanation:

(NH₄)₂SO₃ - ammonium sulfite
\equiv \, N_2H_8SO_3

Atomic weight of each element:

N = 14.00 * 2 = 28

H = 1.00 * 8 = 8

S = 32.065 * 1 = 32.065

O = 16 * 3 = 48

Total atomic weight = 28 + 8 + 32.065 + 48

Total atomic weight = 116,065 gr/mol


78.3\,g \,* (1mol\,of\, (NH_4)_2SO_3)/(116.065g \, \,of \, (NH_4)_2SO_3 ) \approx 0,6746\, moles \, of \, (NH_4)_2SO_3

User Linval
by
6.6k points