207k views
4 votes
A box required 800J of work to lift 5 meters off the ground. How many newtons did the box

weigh?

1 Answer

3 votes

Answer:

800 Newtons.

Step-by-step explanation:

Work is defined as the force applied to an object multiplied by the distance over which the force is applied. The formula for work is W = F x d.

In this case, the force required to lift the box is equal to the work done divided by the distance.

F = W / d

F = 800 J / 5 m

To convert Joules to newtons, we need to use the relation 1 Joule = 1 Newton x Meter

F = 800 N

So the box weighed 800 Newtons.

User Albert Prats
by
7.3k points