157k views
1 vote
Jenny buys candy that costs $7 per pound. She will spend more than $70 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?

Use p for the number of pounds Jenny will buy.
Write your answer as an inequality solved for p.

Jenny buys candy that costs $7 per pound. She will spend more than $70 on candy. What-example-1

2 Answers

5 votes
The cost of the candy is given by the equation:
cost = 7p

We know that the cost is more than $70, so we can write the inequality:
7p > 70

Solving for p, we get:
p > 70/7
p > 10

Therefore, the possible numbers of pounds Jenny will buy are any values greater than 10 pounds.
User Dcochran
by
8.0k points
4 votes

Answer: p > 10

Explanation:

If one pound of candy is $7, then ten pounds of candy would be $70. If Jenny plans on spending more that $70, this means that she plans on buying more that ten pounds of candy, which shows that p (the number of pounds of candy she will buy) is greater than ten.


I hope this helps!!

User Oussama Zoghlami
by
7.8k points