82.8k views
0 votes
A car consumes fuel at a rate of 8litres/100 km.

(1) How many litres is needed to travel 400 km? (2)How far you can travel with 50 /?​

User Vans S
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

For one litre the cars travels

=400/400

=10

therefore it can travel 10 km in 1 lit

so, the distance travelled by car in 50 litres is

=50×10

User Anil Kesariya
by
7.2k points