157k views
4 votes
Steam at 100°C enters a radiator and leaves as water at 70°C. The mass of the

steam is 5.5 kg. Take the heat of vaporization to be 2.3x106 J/kg. How much
energy was released? Remember that Cwater = 4180 J/kg.K.

2 Answers

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Energy released= m*c*T(water)+m*L(Steam)

energy released= 5.5*(4180*30+2300000)

energy released=13339700J

User Ariya Hidayat
by
6.2k points
3 votes

Answer:

below

Step-by-step explanation:

to condense to water at 100 degrees C the steam gives off

5.5 kg * 2.3 x 10^6 j /kg of heat....then the water cools to 70 degrees C

Going from 100 to 70 C Gives off

(100 - 70) degree C * 4182 J kg /degree C * 5.5 kg

Total heat given off = 13 340 030 J

User Ratislaus
by
7.4k points