Answer:
The per unit cost of production is the total cost of producing one unit of output. To calculate the per unit cost of production, we need to add up all of the costs of producing the 500 units of output and then divide by the number of units produced.
The cost of labor is:
10 units of labor * $15/unit = $150
The cost of capital is:
7 units of capital * $50/unit = $350
The total cost of producing 500 units of output is:
$150 + $350 = $500
So the per unit cost of production is:
$500 / 500 units = $1/unit