3.6k views
1 vote
A square has an perimeter of 56 ft what is the length of each side?

User Pnsadeghy
by
7.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

14ft

Explanation:

Perimeter of a square = 4s where s = side length

Here, we are given the perimeter, and we want to find the side length. To do so we plug in the perimeter and solve for s

Perimeter = 56

So 56 = 4s

==> divide both sides by 4

14 = s

A square with a perimeter of 56 feet has a side length of 14 feet

User EldenChris
by
7.9k points