Answer: refractive index = c/v
Step-by-step explanation:
refractive index = c/v
1.33=3x10^8/v
v=3x10^8/1.33
=2.255x10^8 m/s
Answer:
2.25 x 108 m/s
If the speed of light in air is 3 x 108 m/s and the refractive index of water is 1.33, find the speed of light in water. (Ans. 2.25 x 108 m/s)
7.8m questions
10.4m answers