98.8k views
3 votes
A 3-pack of envelopes costs $0.29. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Unjuken
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.09

Explanation:

User Amadeu Cabanilles
by
7.6k points
4 votes

Answer: 0.30

Explanation:

You would round up 1 cent!

User Lexandro
by
8.3k points