146k views
0 votes
Fred drives an average of 15,000 miles per year, and his car

gets 20 miles per gallon of gasoline.
• The average cost of gasoline is $3.25 per gallon.
• He buys a new car.
. In his new car, Fred continues to average 15,000
miles per year, and the average cost of gasoline
remains the same.
Approximately how many more miles per gallon does the
new car get if Fred has a savings of $650 per year on
gasoline?
O.
10.mpg
Ob 7.3 mpg
Oc
5.8 mpg
Od
8.8 mpg

User Attilah
by
7.2k points

2 Answers

3 votes
B. 7.3 mpg is the answer

1500/ mpg = 550 gal . 3.25 = $ 1787.50
User Chloe
by
7.1k points
1 vote

Answer:

Od 8.8 mpg

Explanation:

Step 1: Calculate the total cost of gasoline for Fred's old car.

15,000 miles/year * 20 mpg = 300,000 miles/year

300,000 miles/year * $3.25/gallon = $975 per year

Step 2: Calculate the total cost of gasoline for Fred's new car.

15,000 miles/year * 8.8 mpg = 132,000 miles/year

132,000 miles/year * $3.25/gallon = $429 per year

Step 3: Subtract the cost of gasoline for Fred's old car from the cost of gasoline for Fred's new car.

$975 - $429 = $546

Step 4: Divide the total savings per year by the cost of gasoline per gallon to calculate the number of miles per gallon the new car gets.

$546 / $3.25 = 8.8 mpg

User Cnettel
by
7.4k points