63.1k views
1 vote
How far apart would two identical spheres be, each with a mass of 1000kg with a Force of 400 N between them be?

User Redjamjar
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that the value of the force of gravitation acting between two bodies is,

F=(GM₁.M₂)/R²............(i)

where F⇒ Gravitational force

G⇒ gravitational constant

and its value is 6.67×10⁻¹¹ m³/kg.sec²

M₁⇒mass of the first object

M₂⇒mass of the second object

R⇒ represents the distance separating the object's center

Now, as per the question,

since both objects are identical, M₁=M₂=1000kg

Gravitational force, F=400N

putting the values in equation (i),

400=(6.67×10⁻¹¹×1000×1000)/R²

so, after doing cross multiplication,

R²=(6.67×10⁻¹¹×1000×1000)/400

R²=(6.67×10⁻⁵)/400

R²=0.0166×10⁻⁵

R=0.407×10⁻³ m

so, the spheres must be separated by a distance 0.407×10⁻³m.

User Footniko
by
7.3k points