112k views
2 votes
A Sulfa drug is to be given to a 130-pound patient at the rate of 2.5 mg per pound of body weight.

How many mL are necessary if the concentration of the drug is 200 mg per mL?

1 Answer

4 votes

Answer:

1.625 mL

Explanation:

2.5 mg per lb

For 130 lb, 130 × 2.5 mg = 325 mg are needed.

1 mL has 200 mg

1 mL is to 200 mg as x ml is to 325 mg

1/200 = x/325

200x = 325

x = 1.625

Answer 1.625 mL

User Jberg
by
7.4k points