Answer:
The speed of the current is 33.33 meter/minute.
Explanation:
Let the speed of the boat in still water is x km per minute and the water is r km per minute.
The speed of the boat in downstream is (x + r) km per minute and in upstream is (x - r) km per minute.
First, the man was moving in upstream, because the hat was retrieved 1 km away from the bridge.
After losing the hat the man traveled 15 minutes upstream, hence he went 15(x - r) km far from the bridge.
After 15 minutes he was coming back to collect his hats.
Let, he has traveled downstream for t minutes to get his hat.
Hence, t(x + r) = 15r + tr + 15(x - r) or, tx = 15x or, t = 15.
Again, 15r + 15r = 1 km or, r = 1/30 km = 1000/30 =33.33 meters.