214k views
4 votes
Use ‘If and Then’ and Cross-Multiplying to solve the following.

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4?
If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

One bunch of seedless black grapes costs $2. How many bunches can you buy for $20?

The money used in Jordan is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.

It takes 20 m of cloth and 50 m of ribbon to make a small tablecloth. If a large tablecloth takes 30 m of cloth, how much ribbon do you need?

(sorry if its a lot)

User TheCrafter
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

32:16=x:4

cross multiply

128:16x

x=8 kiwis

4:8=x:32 if in the first problem we see 8:4=32:16 then x=16 bulbs.

1:2=x:20

cross multiply

20=2x

x=10 bunch of seeded black grapes

3:2=x:22

cross multiply

66=2x

x=33 dollars

20:50=30:x

cross multiply

20x=150

x=7.5 meters of ribbon

User RadamHussein
by
7.3k points