122k views
11 votes
Two teachers, Mr. Donahue and Mrs. Ortiz, decide to buy mechanical pencilsand rulers for their classrooms. Mrs. Ortizbuys 50 mechanical pencils and 30 rulers for $55. Mr. Donahue buys 30 of each for $45. What was the price per mechanical pencil?What was the price per ruler?a.

User Leenephi
by
5.2k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Price per mechanical pencil:
\$ 0.5.

Price per ruler:
\$ 1.

Explanation:

Let the cost per mechanical pencil be
\$ p, and let the cost per ruler be
\$ r.

Set up two equations based on the amount of money that each teacher paid.

The cost of
50 mechanical pencils (
\$ p each) and
30 rulers (
\$ r each) would be
(50 \, p + 30\, r). That should be equal to the amount of money that Mrs. Ortiz paid. In other words,
50 \, p + 30\, r = 55.

Similarly, the cost of
30 mechanical pencils (
\$ p each) and
30 \! rulers (
\$ r each) would be
(50 \, p + 30\, r). That should be equal to the amount of money that Mr. Donahue paid. In other words,
30 \, p + 30\, r = 45.

That gives a system of two equations:


\left\lbrace \begin{aligned}& 50 \, p + 30\, r = 55 \\ & 30 \, p + 30\, r = 45 \end{aligned}\right..

Subtract the second equation for the first:


20\, p = 10.


\displaystyle p = (1)/(2) = 0.5.

In other words, the cost of one mechanical pencil would be
\$0.5.

Substitute
p = 0.5 back to either equation and solve for
r, the cost of one ruler.


50 * 0.5 + 30\, r = 55.


30\, r = 55 - 25 = 30.


r = 1.

In other words, the cost of one ruler would be
\$ 1.

User TJL
by
5.3k points