47.1k views
1 vote
A store sells oranges and apples. Oranges cost $1.00 each and apples cost $2.00 each. In the first sale of the day, 15 fruits were sold in total, and the price was $25. How many of each type of frust was sold? please show the steps to solve THANK YOU!!!!

User Mike Bynum
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

5 oranges and 10 apples were sold

Explanation:

Let x be the number of oranges sold and y be the number of apples sold

Since 15 fruits were sold in all we get the following equation

x + y = 15 ....................[1]

Each orange costs $1 so if x oranges were sold that would fetch x dollars in sales = x dollars in sales

Each apple costs $2 so if y apples were sold, that would result in 2y dollars in sales

Total sales in $ = x + 2y and we know this is $25 so we get the second equation as

x + 2y = 25 ..................[2]

Look at the two equations. The coefficient of the x term is the same. We can eliminate the x term by subtracting equation [1] from equation [2] as follows:

x + 2y = 25
-
x + y = 15
-----------------
y = 10

(2y - y = y and 25-15 = 10)

Now that we know y = 10, we can use equation [1] to find x

x + 10 = 15

which makes x = 5

ANSWER

5 oranges and 10 apples were sold

User Ivan Ignatiev
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories