9.5k views
0 votes
A new real estate agent earns 5% of the cost of the sold house his first sale is a $219,000 house

1 Answer

0 votes

Answer:

The new real state agent earns:

$10,950

Explanation:

5% = 5/100 = 0.05

219000 * 0.05 = 10950

User Dante Romero
by
7.3k points