195k views
5 votes
Pt2 , ANSWER ASAP

At a bakery, one customer pays $5.67 for 3 bagels and 4 muffins. Another customer pays $6.70 for 5 bagels and 3 muffins. Let x be the cost (in dollars) of a bagel and let y be the cost (in dollars) of a muffin. Use the system of equations below to determine the cost of 1 bagel and 1 muffin?

3x+4y =5.67

5x+3y=6.7


A. $0.75 for a bagel and $0.89 for a muffin

B. $0.89 for a bagel and $0.75 for a muffin

C. $1.49 for a bagel and $0.23 for a muffin

D. $0.23 for a bagel and $1.49 for a muffin

1 Answer

6 votes
The answer is B because 3x0.89+0.75x4
User Suresh Mangs
by
6.8k points