Answer:
the cost of running the bulbs is 11.25p
Step-by-step explanation:
Given;
cost of running 1 kwh = 10 p
power of filament bulb, P = 60 W
power of the CFL bulb, P = 15 W
time of power consumption, t = 15 hours
Total Energy consumed;
E = (60W + 15W) x 15 hours
E = (75)(15)
E = 1125 Wh
E = 1.125 kWh
Cost of 1.125 kWh = 1.125 x 10p
= 11.25p
Therefore, the cost of running the bulbs is 11.25p